Özgeçmiş

Batuhan Ersun, 1990 yılının Mart ayında İstanbul, Bakırköy’de doğdu.

Lise eğitimini Nişantaşı Anadolu Lisesi’nden mezun olarak tamamlayan Ersun, lisans eğitimini de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünü onur derecesi ile bitirerek tamamladı.

2014 yılı Ekim ayında İzlemedeyiz Derneği bünyesine katılan Batuhan Ersun, ilk iki ayında derneğin stajyeri olarak görev aldı. Bu iki ayın ardından dernek içinde sorumluluğu arttırılan ve o dönem yürütülen projelere içerik desteği veren Ersun, 2015 yılının ortalarında, derneğin amiral gemisi olan, Türkiye’nin ilk fact-checking projesi Doğruluk Payı’nın koordinatörlüğünü üstlendi. Bu rolü ile birlikte Doğruluk Payı‘nın iç koordinasyonu ve içerik kararları alanında sorumlu hale gelen Ersun, aynı zamanda tüm Türkiye’de özellikle lisans öğrencilerine yönelik verilen fact-checking metodolojisi eğitimlerine de liderlik etti. Bugüne kadar yaklaşık 30 atölyede, 600’ü aşkın kişiye bu eğitimleri verdi. Bu çalışmaların yanı sıra uluslararası alanda da Doğruluk Payı’nı temsilen birçok etkinliğe ve sunuma katıldı.

2017 yılının başından itibaren, İzlemedeyiz Derneği’nin Genel Koordinatörü pozisyonuna geçen Batuhan Ersun, bu görevi kapsamında derneğin uluslararası alanda temsili, yeni kaynaklar yaratma, finansal sürdürülebilirlik gibi konulardan da sorumlu hale geldi.

Şubat 2019 tarihinden itibaren, İzlemedeyiz Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Dünya tarihi, uluslararası ilişkiler ve karşılaştırmalı siyaset alanlarına ilgisi olan Ersun, aynı zamanda bir fantastik edebiyat okuru, rock müzik dinleyicisi ve Galatasaray taraftarıdır.