Özgeçmiş

İrem Doğanışık 1996 yılında Bursa’da doğdu. 2014 yılında Bursa Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Bugüne kadar birçok gönüllü girişiminde yer alan İrem; mevcut sistemin toplumsal, siyasal ve ekonomik ilişkilerinin dışında alternatif bir yol arayışıyla 2017 yılında kurulan Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin kurucularındandır. Bunun yanı sıra, Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde saymanlık, yönetim kurulu başkanlığı ve proje koordinatörlüğü gibi görevleri yürütmüştür.

Toplumsal cinsiyet politikaları, medya-siyaset ilişkisi ve göç gibi alanlara ilgi duyan İrem, alternatif medya girişimlerini de yakından takip etmektedir. Bu doğrultuda, 2018 yazında 140journos’ta video araştırma bölümünde staj yapmıştır.

2016 yılında gönüllü editör olarak başladığı Doğruluk Payı serüvenine Nisan 2019’dan beri yarı zamanlı editör olarak devam etmektedir. Bununla birlikte, 2019 yazında Boğaziçi Üniversite Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde açılan “Tracking media coverage of election results in Turkey: 2018 to 2019” başlıklı yaz araştırmasında halen asistanlık yapmaktadır.