Doğruluk Payı

Doğruluk Payı; Türkiye’de siyasi aktörlerin vatandaşlara karşı sorumlu, seçmenin ise siyaseten daha bilgili olmasına katkı sağlamayı amaçlayan,  İzlemedeyiz Derneği’nin bir girişimidir.

Haziran 2014’ten beri Doğruluk Payı, açık verilere bağlı olarak siyasi ifadeleri ve vaatleri izlemektedir. Bulgular, dogrulukpayi.com ve çeşitli sosyal medya organlarında yayınlanmaktadır.

Poynter Enstitüsü tarafından ev sahipliği yapılan Uluslararası Gerçek Kontrol Ağının yönetim kurulu üyesi ve İlkeler Yasası’nın imzacısı olan Doğruluk Payı,  Uluslararası Şeffaflık Derneği  ve Sabancı Vakfı tarafından verilen  “En İyi Vatandaş Girişimi” ve “Fark Yaratanları” ödüllerinin de sahibidir.

Doğruluk Payı'nı ziyaret et
Veri Kaynağı

Veri Kaynağı, Türkiye’ye dair sosyo-ekonomik verileri kamuya açık resmi kaynaklardan derleyerek toplumun tüm kesimlerinin kullanımına sunan bir İzlemedeyiz Derneği projesidir. verikaynagi.com adresi ve sosyal medya kanalları üzerinden yayın yapan çalışmanın amacı, veri temelli bir tartışma ortamının yaygınlaşmasına ve açık veriye ulaşımla ilgili farkındalık oluşmasına katkı sağlamaktır.

Veri Kaynağı'nı ziyaret et